Biyometrik imza sistemi

SignatureCUBE

SignatureCUBE - Biyometrik İmza Sistemi

Bilişim sektöründe meydana gelen gelişmeler neticesinde borçlar hukukunun en önemli unsuru olan sözleşme hukukunda da bir takım gelişmeler oldu. Islak imza, yerini elektronik imzaya, biyometrik imzaya bıraktı. Hatırlanacağı üzere Türk hukukunda ıslak imzanın yanısıra elektronik imza uygulaması 2004 yılının ortasında 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yürürlüğe girdi.Son yıllarda tablet kullanımının artması nedeniyle iş dünyasında bir kısım sözleşmeler, taahhütnameler, sipariş formları dijital ortamda tablet ya da pad üzerinde düzenlenip elektronik kalem vasıtasıyla imzalanarak tamamlanır hale geldi. Biyomretrik imza olarak adlandırılan bu imza; kişinin fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanımak suretiyle kimlik tespit etmek amacıyla geliştirilen bilgisayar destekli bir sistemdir. 

Biyometrik Çeşitleri

DNA Eşleştirme

Kimyasal Biyometrik DNA'dan parçaların analizini kullanarak bir kişinin tanımlanması.

Kulak

Görsel Biyometrik Bir kişinin kulak şeklini kullanarak tanımlanması.

Gözler - Iris Tanınması

Görsel Biyometrik Bir kişiyi tanımlamak için irisdeki özelliklerin kullanılması.

Gözler - Retina Tanınması

Görsel Biyometrik Tanıma işlemini başarmak için gözün arka tarafındaki damar desenlerinin kullanılması.

Yüz tanıma

Görsel Biyometrik Kimlik doğrulama veya kimlik tanıma için yüz özelliklerinin veya modellerinin analizi. Çoğu yüz tanıma sistemi ya özoyunlar ya da yerel öznitelik analizi kullanır.

Parmak izi tanıma

Görsel Biyometrik bir insanı tanımlamak için bir insan parmağının yüzey uçlarında bulunan sırtların ve vadilerin (minutiae) kullanımı.

Parmak Geometrisi Tanıma

Görsel / Mekansal Biyometrik Kimliği belirlemek için parmağın 3B geometrisinin kullanılması.

Yürüyüş

Davranışsal Biyometrik Kimliği belirlemek için yürüyen bir stilde veya yürüyüşte bireylerin kullanılması.

El Geometrisi Tanıma

Görsel / Mekansal Biyometrik Bir kişiyi tanımlamak için parmak uzunlukları ve el genişliği gibi el geometrik özelliklerinin kullanılması.

Koku

Olfactory Biometric Kimliğini belirlemek için kişilerin kokularının kullanılması.

İmza Tanınması

Görsel / Davranış Biyometrik Bir kişinin el yazısı tarzının analizi, özellikle imza ile kimlik doğrulaması. Dijital el yazısı imza doğrulamasının iki temel türü olan Statik ve Dinamik. Statik, çoğunlukla bir taranan imza ile başka bir taranmış imza veya bir mürekkep imza karşı taranan imza arasındaki görsel bir karşılaştırmadır. Gelişen algoritmaları kullanarak iki taranan imzayı kontrol etmek için teknoloji mevcuttur. Tören verileri imza cihazından imzanın X, Y, T ve P Koordinatları ile birlikte yakalanıldığı için Dinamik daha popüler hale geliyor. Bu veriler, dijital adli tıp inceleme araçlarını kullanarak bir mahkemede kullanılabilir ve dinamik imzaların ya imza sırasında ya da imzalamayı imzaladıklarında doğrulanabileceği bir biyometrik şablon oluşturabilir ve iş akışı süreçlerinde tetikleyiciler olarak kullanılabilir.

Yazarken Tanınma

Davranışsal Biyometrik Kimliği belirlemek için yazan kişilerin benzersiz özelliklerini kullanma.

Damar Tanıma

Damar tanıma, insan parmak veya palmindeki damar desenlerine dayanarak bireyleri tanımlamak için kullanılabilen bir biyometri türüdür.

Ses / Hoparlör Tanıma

Konuşmacı tanımanın iki önemli uygulaması vardır:

Ses - Hoparlör Doğrulama / Kimlik Doğrulama

İşitsel Biyometrik Erişim kontrolü için bir hoparlör kimliğini belirleme yöntemi olarak sesi kullanın.

Hoparlör belirli bir kimlik iddia ediyorsa ve ses bu iddiayı doğrulamak için kullanılır. Hoparlör doğrulama, bir hoparlörün sesi bir şablona (başka bir deyişle "sesli yazdırma" veya "ses modeli" olarak da adlandırılır) eşleştirilen 1: 1'lik bir eşleştirmedir. Hoparlör doğrulama, genellikle, güvenli bir sisteme erişim sağlamak için bir "güvenlik görevlisi" olarak kullanılır (ör. Telefon bankacılığı). Bu sistemler kullanıcı bilgisi ile çalışır ve genellikle işbirliğini gerektirir.

Örneğin, bir kişinin sınır kontrolünde pasaportunun sunulması bir doğrulama sürecidir - aracı, kişinin yüzünü dokümandaki resimle karşılaştırır.

Ses - Hoparlör Tanımlaması

İşitsel Biyometrik Tanımlama bilinmeyen bir konuşmacının kimliğini belirleme görevidir.

Hoparlör tanımlama, sesin N şablonuyla karşılaştırıldığı 1: N (çok) bir eşleşme. Hoparlör tanımlama sistemleri, kullanıcının görüşleri olmadan, gizli olarak, bir tartışma ortamındaki konuşmacıların belirlenmesi, otomatikleştirilmiş hoparlör sistemlerinin uyarılması, bir kullanıcının bir sisteme kayıtlı olup olmadığını kontrol etmesi vb. Uygulanabilir.

Örneğin, bir polis memuru, en yakın eşleşmeleri bulmak için bir saldırganın eskizini daha önce belgelenmiş suçluların bir veritabanına kıyaslar.

Adli tıp uygulamaları için "en iyi eşleşmelerin" bir listesini oluşturmak için önce bir hoparlör tanımlama işlemi gerçekleştirmek ve ardından kesin bir eşleşme belirlemek için bir dizi doğrulama işlemi gerçekleştirmek yaygın bir uygulamadır.


Not: Konuşmacı tanıma (kimin konuştuğunu tanıma) ve konuşma tanıma (söylenenlerin farkına varılması) arasında fark vardır. Bu iki terim sıklıkla karıştırılıyor, ses tanıma da. Ses tanıma hoparlör ile eşanlamlıdır ve konuşma, tanıma değildir. Buna ek olarak, kimlik doğrulama işlemi (genellikle hoparlör doğrulaması veya hoparlör kimlik doğrulaması olarak anılacaktır) ve kimlik arasında bir fark vardır. • Her türlü dosya tipini destekler
 • Kullanıcı dostu arayüz
 • Kolayca dosya paylaşma
 • Kurum, kuruluş ve işletmeye özgün kripto algoritmaları ile kullanılabilir.
 • Masaüstü, web ve mobil platformlarda çalışabilme
 • %100 kurumsal iletişim
 • Senkronize gerektirmeden işlem yapabilme
 • Takım çalışması desteğiyle kolayca dosya paylaşımı
 • Dalgınlık Nedeniyle Oluşabilecek İmzasız işleri Minimuma indirmek
 • Kalemlerle Yapılan Sahteciliğin Önüne geçmek
 • Kağıt kullanımını en aza indirgemek
 • Fiziksel arşiv maliyetlerini en aza indirmek
 • Hızlı, güvenli, sizin kurumunuza ait
 • Özelleştirilebilir esnek yapı
 • Düşük maliyetli ve güvenli kurumsal çözüm sağlanır.
 • İleri teknolojiler sayesinde her zaman öncü olm