Doküman Yönetim Sistemi DYS EBYS Analiz Makalesi

Merhabalar,

 

Sizlere bazı bilgiler aktarmak istiyorum, aslında buzdağının altından bir kesit vermeye çalışacağım.

 

İndeksleme ve arama motorları önemli bir bileşen, önemi ise özellikle alt yapının oluşturulması ve geleceğe yönelik mimarisi. Çünkü pek çok arşivde belge sayısı oldukça fazla, özenli ve düzgün bir mimari olmadığında ise telafisi oldukça güç oluyor ve emekler ve para boşa harcanıyor, harcanması bir yana töhmet altında kalınması ve işin sahiplenilmemesi de beraberinde geliyor.

Örneğin karşılaştığımız en ciddi problemlerden birisi metadataların veritabanında tutulması ve esneklikle ilgili problemler ve metaverilerin zaman içerisinde kaybedilmesi riski (bilgi işlem tarafından yapılan çalışmalar esnasında kayıplar oluşabiliyor).

 

Arama motorlarından ülkemizde en çok kullanılan Lucene tabanlı olanlar. Bunlardan bazıları Lucene, SOLR, Elastic Search...

Genelde bu arama motorları Java lisanı kullanılarak geliştirilmiştir. Açık kaynak olmasına karşın bazı sorunlar olduğu bilinmektedir. Bunlar:

1. Tamamen açık kaynak değildir, bazı bileşen ve kitaplıklar ticaridir ve katma değer elde etmek için bu bileşenlere ihtiyaç bulunmaktadır.